Türklerin Yurtdışında En Çok Ev Aldığı Dört Şehir Belli Oldu

Türkiye’ye yönelik gayrimenkul odaklı yabancı döviz girişi, 2024 yılında da düşüş eğilimini sürdürüyor. Ocak 2023’te 514 milyon dolar olan bu giriş, Ocak 2024’te 415 milyon dolara gerileyerek yüzde 21’lik bir düşüş yaşadı. Geçen yılın toplamında ise, yüzde 45’lik azalışla 6,2 milyar dolardan 3,5 milyar dolara gerilemişti.

TÜRK YATIRIMCILARIN YURTDIŞINDA GAYRİMENKUL YATIRIMLARI ARTIYOR

Türklerin yurtdışında gerçekleştirdiği gayrimenkul yatırımları ise artış trendini sürdürüyor. Ocak 2024’te bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 42 artarak 133 milyon dolara ulaştı. Geçen yılın toplamında ise yüzde 163,7’lik bir artışla 2 milyar 86 milyon dolara yükselmişti.

YATIRIM IŞTIĞI REZERV PARALAR İLE ARTIYOR

Mars International’ın CEO’su Hakan Bucak, özellikle rezerv para ile yapılan yatırımlarda artış yaşandığına dikkat çekti. Bucak, “Konut politikalarındaki belirsizlikler ve kira artış tavanı gibi faktörler, Türklerin yurtdışında gayrimenkul yatırımına yönelmesine neden oluyor. Yurtdışında mortgage oranlarının artmasıyla birlikte talep azalırken kira talebi artıyor, bu da kira getiri oranlarını döviz bazında yüzde 6-15 aralığına çıkarıyor. Bu durum, Türk yatırımcılar için önemli bir motivasyon kaynağı haline geldi” dedi.

Hakan Bucak, “Miami, Dubai, Montenegro, Londra gibi şehirlerde Türklerin gayrimenkul alımı skorboardlarda önemli sıralara yükseldi” şeklinde de ekledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x